
Itseoppinut automaatiokehittäjä on tehnyt etätöitä ympäri Eurooppaa – Jesse Heikkisen tarina
11.3.2025Testimaten Senior Consultant Tiina Nevalainen on kokenut ohjelmistoalan ammattilainen, joka on toiminut uransa aikana monissa eri rooleissa. Tiinan sydäntä lähellä ovat uusien asioiden luominen sekä ihmisten kouluttaminen.
Uusia latuja avaamassa
Tiinan ura IT-alalla alkoi 80-luvun loppupuolella, kun hän insinöörilopputyönsä jälkeen jäi töihin pieneen, silloin vasta taipaleensa alkupuolella olleeseen yritykseen nimeltä Nokia. Nopeasti tuhansiin henkilöihin kasvaneessa organisaatiossa riitti monenlaista tekemistä.
“Aloitin koodaajana, mutta jo varhain tehtäviini tuli mukaan myös koulutus ja muiden ohjeistaminen. Ennen pitkää siirryin testauksen pariin ja sen jälkeen esimiestehtäviin asiakaskoulutusta tekevään organisaatioon,” Tiina muistelee.
Lähes 15 Nokia-vuoden aikana Tiina oppi paljon niin matkapuhelinverkkojen rakentamisesta kuin myös nopeasti kasvavan, globaalin organisaation kehityksestä. Vaikka matkan varrella oli haasteita, oppi ja kokemukset olivat kullan arvoisia.
“Olen ollut onnekas, koska urallani olen kokenut useita hetkiä, jolloin olemme olleet ensimmäisinä koko maailmassa ratkaisemassa uusia haasteita. Emme voineet ottaa esimerkkejä tai toistaa hyviä käytäntöjä – olemme joutuneet tutkimaan ja tekemään uutta yhdessä tiimin kanssa. Tämä on ollut työssäni ehdottomasti parasta,” Tiina huomauttaa.
Uuden luominen ei loppunut Nokiaan. Seuraavassa työpaikassaan Conformiqilla Tiina oli käyttämässä ja kehittämässä aivan uudenlaista ohjelmistojen testaamiseen tarkoitettua ohjelmistoa. Vaikka Nokialla otettiin ensiaskeleita testiautomaation kanssa jo 90-luvulla, uusi työkalu avasi Tiinan silmät.
“Varhaiset automaatiotyökalut olivat kovakoodattuja. Uusi työkalu pystyi generoimaan laajan määrän testejä ja testaaja pystyi täydentämään tulosta kattavammaksi, mikä antoi aivan uudenlaisen vapauden asiantuntijalle. Jos työkalu keksittäisiin nyt, testien generointiin käytettäisiin varmasti tekoälyä.”
Conformiqilla Tiina eteni aina koko yrityksen konsulttien johtamiseen Consulting Director -roolissa. Seuraavissa työpaikoissaan Tiina toimi mm. tietoturvayhtiön projektipäällikkönä ja oli mukana kehittämässä ensimmäisiä digitaalisia videovalvontajärjestelmiä.
Testausta, koulutusta ja projektinhallintaa
Vuonna 2021 Tiina oli jälleen etsimässä uutta vaihetta uralleen. Punnittuaan saamiaan työtarjouksia, Tiina päätyi testauskonsultiksi Testimatelle. Testauksessa oli edelleen oma viehätyksensä:
“Minusta on kiehtovaa kun olet näkemässä alkuvaiheessa tuotteen raakileen ja kehityskaaren, jossa ihannetapauksessa raakileesta syntyy jokin loppukäyttäjää auttava ja hyödyttävä ratkaisu,” Tiina kuvaa tuotekehityksen viehätystä.
Testimatella Tiina on ollut monessa mukana. Roolit ovat vaihdelleet testaajasta testauspäällikköön, projektipäällikköön ja kouluttajaan. Konsulttimainen ote on näkynyt myös projekteissa, joissa kartoitetaan asiakasyrityksen testauksen nykytilanne ja annetaan selkeät toimenpide-ehdotukset sen parantamiseen.
Aina projektit eivät kuitenkaan pääty alun perin suunnitellulla tavalla.
“Eräässä hyväksymistestaukseen keskittyneessä projektissa olin asiakkaan apuna arvioimassa kolmannen osapuolen järjestelmää. Lopulta päädyin suosittelemaan, että ratkaisu ei ole riittävän laadukas julkaistavaksi, ja lopulta asiakas päättikin keskeyttää hankkeen. Konsultin on tarvittaessa uskallettava myös viheltää pilliin, ja tukea asiakkaan päätöksentekoa dokumentoinnilla ja omalla perustellulla mielipiteellä.”
Myös kouluttaminen on pysynyt lähellä Tiinan sydäntä.
“Olen aina rakastanut kouluttamista, ja sitä olen myös Testimatella päässyt tekemään. Nautin siitä, kun teknisetkin asiat voi selittää yleistajuisesti, esimerkiksi arkielämän esimerkkejä käyttäen.”
Ihmistä tarvitaan myös tulevaisuudessa
Kaikkialle leviävä generatiivinen tekoäly on ollut viime vuosien kohutuin mullistus IT-alalla. Tiina ei kuitenkaan usko testauksen merkityksen vähenemiseen tai inhimillisen työn hiipumiseen.
“Automaatiota on hyödynnetty jo vuosikymmeniä ja ihmisiä tarvitaan edelleen. En usko, että tekoälyä voidaan kouluttaa koodaamaan virheettömästi – testaukselle tulee olemaan aina tarvetta. Testauksessa tekoäly voidaan valjastaa apulaiseksi ja asiantuntijan työn fokus voi muuttua.”
Itse asiassa, Tiinan mielestä inhimillisen näkökulman tuotekehityksessä tulisi kasvaa ja monipuolistua.
“Kehityksessä ja ratkaisujen toimivuuden arvioinnissa tarvitaan nykyisen miesvaltaisen ryhmän lisäksi enemmän myös naisia. Yhä nykyäänkin ratkaisuita suunnitellaan stereotyyppisesti miesten käytettäviksi, kun todellisuudessa käyttötilanteet ovat erilaisia ja tuotteilla on laaja kirjo erilaisia käyttäjiä.”
Inhimillinen näkökulma viehätti Tiinaa myös alunperin Testimatelle tullessa. Isoihin organisaatioihin tottuneelle verrattain pieni konsulttiyritys tuntui hyvälle valinnalle.
“Suuressa organisaatiossa yhden ihmisen ääni ei kuulu ja hänestä tulee osa koneistoa. Minä haluan kuitenkin vaikuttaa ja tuoda omat ideat kuuluviin. Kevyt organisaatio ja ketterä tiimi kykenee reagoimaan ympäristön muutoksiin ja jakamaan osaamista, jatkuvasti toisiltaan oppien. Testimatella halu auttaa kaveria on todella korkea.”